"Filosof" Bělohradský a pravda

5. června 2006 v 12:04 | jjs |  Glosy
V jednom z esejů se "filosof" Václav Bělohradský vyjadřuje k seznamům škodlivých a prospěšných knih, které vytvořili američtí konzervativní intelektuálové. Na prvním místě seznamu prospěšných knih je Bible. K tomu pan filosof říká:
Není to ale také škodlivá kniha? Nejsou v jejím krutém pouštním monoteismu zakódovány masakry, mučení, hranice pálených knih a lidí? Není krvavá sama myšlenka jediného boha?

PANE FILOSOFE, myslíte-li vážně to, co jste napsal jinde
Věci jen jsou, ale texty "jsou o něčem", a to, že "jsou o něčem", je odlišuje od pouhých předmětů ve světě. [...]Umět číst znamená setkat se s tím, o čem text je nebo o čem je to, co se textem stalo.
pak bych rád věděl : Přemýšlel jste, jestli s tím, o čem Bible je, tedy s Bohem, jak sám říkáte, se dá ve skutečnosti setkat?
Možná ano, ale včas jste se zalekl:
Všechny pravdy slouží někomu "zde a nyní", jsou za nimi něčí oči a něčí zájmy, něčí strach nebo nadšení, něčí potřeby a vůle. (Docela bych se vás rád zeptal, komu slouží tato vaše pravda.)
Váš pojem pravdy naznačený v citátu o věcech a textech svědčí pro tradiční pojetí pravdy, podle kterého myšlenka je pravdivá, pokud odpovídá skutečnosti. Ta jediná je přijatelná pro zdravý rozum. V jeho světle všelijaké pragmatické teorie pravdy, které zase naznačujete v citátu o tom, že za každou pravdou jsou něčí zájmy, ztrácí smysl. Je-li myšlenka pravdivá vůbec nezáleží na tom, komu slouží. Na její pravdivosti to prostě nic nezmění. Když řeknu, že prší a ono prší, pak mluvím pravdu, i když je to pro mne zrovna výhodné, protože mám důvod, proč nejít na procházku, na kterou se mi nechce.
PANE FILOSOFE, zkoušel jste někdy ověřovat pravdivost myšlenky monoteismu? Zkoušel jste dospět z řetězce příčin, až k příčině poslední ničím nezapřičiněné? Možná ano, ale neshledal jste to pro sebe či pro druhé výhodným (ta myšlenka opravdu není moc demokratická a mnozí pro ni položili život).
To ale na její pravdivosti nic nemění.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama