Invaze polského katolicismu

5. června 2006 v 12:16 | tpp |  Glosy
Když k nám poprvé přišel polský kněz, tvářil se velmi nenápadně. Z počátku dokonce sloužil mše podle běžného pořádku a nesnažil se zavádět žádné novoty. Postupně si ale začíná vytvářet vlastní režii bohoslužby. Mnohým farníkům se po několika obzvlášť extravagantních bohoslužbách ježí vlasy hrůzou. Jedná se totiž o praktiky, které mnohdy těsně hraničí s bezbožností či herezí.
Na sobotní ranní mši jeho heretická vynalézavost již zcela překročila veškeré hranice. Jakmile totiž dostal do rukou přenosný mikrofon, spustil adventní show. Nejdříve vesele zakřepčil před obětním stolem a po pár úvodních slovech přivítal tzv. čtvrtého krále. Ze sakristie se vynořil jeden z agilních farníků oblečený v bílém plášti, na hlavě měl nasazenou korunu. Kněz mu předal mikrofon, a tím také zbytek kázání… Jeho povídání o jakémsi nemocném chlapci, "který měl Boha velmi rád, a proto si s ním povídal o fotbalových zápasech španělského družstva", přehlušovaly nadšené dětské výkřiky. Zrovna ve chvíli, kdy by se mohlo zdát, že nejhorší už je za námi, tzv. čtvrtý král ztichnul. Trapné ticho přehlušila tajemná hudba, která se linula z reproduktorů nad našimi hlavami. Pak promluvil mimozemsky znějící dětský hlásek, který působivě a jakoby ze záhrobí zavzpomínal na onoho chlapce. Show začala nabírat pekelné obrátky. Ale skutečný vrchol měl teprve přijít. Celá show totiž byla ukončena tombolou. Z košíčku si děti vylosovaly jména svých dvou kamarádů, kteří si domů jako bonus odnesli sošku Panny Marie. Všechny ostatní děti dostaly každý po bonbónu, na kterém si během Proměňování zamlsaly.
Po mši mi jeden z místních farníků řekl: "Ale vždyť je to moc dojemné a roztomilé. A v Polsku je to naprosto běžné. A tak i náš nový polský kněz chce tyto pěkné zvyklosti ustálit u nás." Ano, skutečně je to velmi dojemné, jak si (nejen) v adventní době chodí děti do kostela zaskotačit a navíc za to dostanou sladkou odměnu. Pokud si to budou přát, může je na Vánoce v kostele uvítat například barevný ohňostroj nebo diskotéka. A v době postní se jednou budou podle polského vzoru třeba rozdávat koláče, točit pivo nebo promítat film…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hackerjack Hackerjack | E-mail | 27. června 2006 v 12:12 | Reagovat

Nabízím ještě jiný scénář - polský kněz během několika měsíců rozprodá fary a jiný církevní majetek (případně i kostel), v podstatě na černo, za mlčenlivého přihlížení církevní autority si tak namastí vlastní kapsu. Posleze bude odsunut na jiné místo, kde bude v osobním obohacování na úkor církevního majetku nerušeně pokračovat. Ale co, Církev přece má být chudá, že ?  Opravdu se děje... a je to dvojnásob smutné, protože taková černá ovce vrhá špatné světlo i na ty polské duchovní, kteří k nám přijeli s opravdovou misijní touhou.

Můj velmi osobní názor je, že pro některé polské mladé muže se stalo kněžské povolání především příležitostí podívat se do světa, případně si pomoci k nějakému tomu majetku.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama