Nekažte evangelium!

5. června 2006 v 12:12 | jjs |  Glosy
"Nedávno jsem mluvil o spáse nepokřtěných dětí a listoval jsem znovu právě textem Lumen gentium. Sice na toto téma nic neříká, ale znovu jsem musel uznat, jak nově pohlíží tento text na spásu těch, kdo nejsou křesťané, na spásu i pro nevěřící. Je tam velký důraz právě na spásu, kterou Pán přinesl všem, na to, že Kristus zachránil všechny." Kardinál Robert Tucci v rozhovoru otištěném v Katolickém týdeníku č. 51/2005

Ó, jak nově pohlíží tento dokument na spásu i pro nevěřící, Kristus nenabízí spásu všem, aby se zachránili ti, kteří jeho nabídku přijmou, již neplatí Augustinovo: ten, který tě stvořil bez tebe, nespasí tě bez tebe, Kristus už rovnou všechny zachránil, i ty, kteří o to nestojí - dělej, co chceš, rouhej se, vraždi, cizolož a třeba toho vůbec nelituj, máš smůlu jsi již zachráněný, nemáš žádnou svobodu rozhodnout se pro Boha nebo proti Bohu, jsi zkrátka a dobře zachráněný a basta.
Pane kardinále, říká Vám něco učení o nutnosti osvojit si Kristovu oběť? Říká Vám něco rozdíl mezi možností a skutečností? Věříte ještě v existenci pekla jako nástroje Boží lásky? Zachránil Kristus i satana? Musím ještě zachovávat Boží přikázání nebo se mám vrhnout do bahna všech neřestí a těšit se na to, jak se budu po smrti radovat v nebi? A co Jan Tleskač? Může se dostat do nebe i osoba, která nikdy nežila?
Nevím, pane kardinále, jak byste mně odpověděl na tyto otázky, asi byste se zakoktal a prohlásil mne za fundamentalistu, který se ptá na něco, co již Církev neřeší, Církev se přece raduje. Já ale radši budu věřit postaru, budu se snažit žít podle Božích přikázání, když selžu, budu toho litovat a půjdu ke svátosti smíření. Možná že jsem hlupák, Kristus přece již všechny zachránil, vpravdě nově se dívá Lumen gentium na spásu i pro nevěřící. Mně však v hlavě stále znějí tato Kristova slova: "Jděte do celého světa a kažte evangelium všemu stvoření. Kdo uvěří a přijme křest, bude spasen; kdo však neuvěří, bude odsouzen." (Marek 16, 15-16)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama