Starokatolická sekta

5. června 2006 v 12:06 | jjs |  Glosy
Leták "Kdo jsou starokatolíci?", jak jeho autoři sami přiznávají, je velice nepovedený. První strana skládající se z fotografií připomíná spíše fotopříběh z časopisu pro náctileté, ve kterém dva chlapci, kteří, ač to nejprve zkoušeli jako normální muži s dívkami, nakonec našli zalíbení jeden v druhém. Nepovedenost druhé strany je poněkud závažnějšího charakteru. Jedná se o soubor bludů, na které chci upozornit.

Stává se totiž, že pravověrní křesťané bývají se sektáři všelijakého druhu házeni do jednoho pytle a že tvrzení nějaké skupinky nevzdělaných odpadlíků bývá ztotožňováno s učením Církve. Pro všechny případy upozorňuji na některé chyby vyskytující se v letáku. Jsem si vědom, že budu nařčen z toho, že jsem netolerantní k cizím názorům. Ano, k bludům jsem poměrně netolerantní, i když se snažím milovat bludaře.
  • Ad odstavec 1) Starokatolíci jsou sektou, která se od jediné pravé Církve Kristovy, která se uskutečňuje v církvi římskokatolické, vydělila kolem roku 1870. Mezi tradicí katolického západu (předpokládám, že je myšleno učení Svaté církve římské) a biblickou zvěstí není žádný rozpor. Je tedy úplně nesmyslné ji podrobovat "biblické kritice".
  • Ad odstavec 2) Místní, partikulární církve, jsou vždy podřízeny římskému biskupovi, v opačném případě není možné možné hovořit o církvích, ale o sektách. Příkladem místní církve je např. římskokatolická diecéze.
  • Ad odstavec 3) Biskupská svěcení vyžadují apoštolskou posloupnost, která je v případě Starokatolické sekty již zřejmě ztracena. O tom, v co se má věřit, protože je to pravda, nerozhoduje žádný člověk, ale Bůh, který to jasně zjevil. Obávám se, že Bůh není nakloněn demokratickému dialogu s hříšníky o vlastních slovech.
  • Ad odstavec 4) Osud všech schizmatů a herezí je vždy stejný: svou vlastní silou se zničí. Jediná možnost, jak vzít osud do vlastních rukou je - opustit herezi.
  • Ad odstavec 5) Cílem ekumenismu je návrat zbloudilých do pravé Církve Kristovy. Stačí udělat jediný krok. Vyzývám vás tedy Staro"katolíci": Vraťte se zpátky do lůna Církve Kristovy, mimo niž není spásy.
Kromě těchto dílčích chyb postrádám na letáku skutečnou deklaraci toho, že Starokatolíci jsou křesťané. Kde je zmínka, že věří v jednoho Boha ve třech osobách - Otce, Syna a Ducha svatého, v boží spravedlnost, ve vtělení druhé božské Osoby, v nesmrtelnost lidské duše a nutnost boží milosti ke spáse? Tohle je třeba místo eklesiologických bludů vyznat před světem. Obávám se, že zmínka o tom, že se Starokatolíci přiznávají (jako k nějaké vině?) k apoštolskému vyznání víry, aby se mohli nazývat křesťany, nestačí. Dnešní doba nezná apoštolské vyznání víry a za křesťany označuje i ty, kdo nevěří v Kristovo božství.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Orthodox Orthodox | E-mail | 13. února 2008 v 1:48 | Reagovat

1. Tvrzení nějaké skupinky nevzdělaných odpadlíků bývá ztotožňováno s učením Církve - starokatolici sa vratili k uceniu Cirkvi prveho tisicrocia a nedrzia sa hlupo dogiem, ktore su iba vymyslamy a nemaju zaklad ani v Pisme ani Tradicii. Aj ked je pravda ze Utrechtska unia zavadza protestantizujuce tendencie - svatenie zien a zehnanie homosexualom, ale su starokatolici, ktori sa od Utrechtu distancuju, napr. Bacinsky na Slovensku. Ak za odpadlikov povazujete aj pravoslavne cirkvi, musim vas upozornit ze Vychod vzdy stal ne vyssej teologickej urovni nez Zapad, takze o akejsi nevzdelanosti nemoze byt ani reci.

2. ak je napisane "tradicia katolickeho zapadu" - tak tym starokatolici myslia vseobecne snemy konane v prvom tisicroci a takisto cirkevnych otcov prveho tisicrocia. Musite si odvyknut pouzivat slovo katolicky - katholikos v denominacnom zmysle...vyznam je vseobecny...soborny...a v takomto vyzname sa aj pravoslavna Cirkev nazyva kaftoličeskaja...

3. Miestne cirkvi v celom prvom tisicroci nikdy neboli Rimu podriadene, takyto stav mozme sledovat az po rozkole, kedy z povodnych piatich patriarchatov, z ktorych vacsina bola na Vychode, ostal samucicky na Zapade len rimsky. Podla vasho tvrdenia, by aj pravoslavne cirkvi boli sektarmi, koniec koncov ved nas aj nazyvate - schizmatici.

4. O apostolskej postupnosti by som ani nediskutoval, pretoze to nie je ani najdolezitejsie element pre platnost sviatosti. Co takto postupnost + povodna viera + jednota so vseobecnou Cirkvou???

5. Je pravda, ze schizma postupom casu vedie k hereze. A teraz sa spytam kto z koho??? Ak Vatikan o pravoslavi tvrdi ze je pravoverne - zachovalo povodnu vieru...a vie kde je Pravda, tak preco ju neprijat???

Pravda moze byt len jedna...bud Duch vychadza iba od Otca alebo aj od Syna, zacatie Bohorodicky presv. Annou a neposkvrnene pocatie nejde do kopy, bud je hlava Cirkvi jedna, alebo dve...atd. - tak potom povedzte narovinu, ze sme nielen schizmatici ale aj heretici...!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama