U Pia X.

7. června 2006 v 8:07 | Silvestr Maria Braito |  Články
Po hrobu apoštolském nejvíce mne táhne do velechrámu sv. Petra - Pius X. Zase klečím před prostým, bílým náhrobkem s prostým nápisem: Pius X.
Pius X. Stále hoří u jeho hrobu svíce, stále jest hrob zasypán květy. Ne drahými, ne vzácnými. I ty svíčky jsou čoudívé, laciné drobné svíčky. Rozsvěcují je prosté ženy, hranatí dělníci, bledá děvčata. Stále a stále obléhají modlící se jeho hrob, modlí se, slzy se jim lesknou v očích, líbají kámen ukrývající drahé tělo.

Naproti Benedikt XV., jehož srdce musilo býti zasypáno výkřiky milionů umírajících, papež, jenž musil být diplomatem. Smutek, hluboký smutek ležel v jeho vyplakaném obličeji, když jsem ho naposled viděl několik dní před jeho smrtí. A nikdo se u jeho hrobu nezastaví. Lidé prchají před válkou a před vzpomínkou na ni i na ty, kteří ji chtěli zlomiti. Tak zapomněli i na Benedikta XV.
Pius X. - jenž zahřměl vítězně do věků, jenž svou paží zvedl zástupy křesťanů. Poznal, že naší duši, naší době chybí Láska, Ježíš a proto všechny i děti zval, volal, vybízel ke Kristu Eucharistickému. Byl to tuhý boj se zbytky jansenismu, josefinismu. Pius jej dobojoval. Dnes přece je lépe. Duchovní život přece vykvétá na všech stranách v církvi, přece jen se mnoho duší vrací do nitra, přece jen mnoho dusí více miluje Boha. Byla jim dána denní posila.
Proto je tak pravdivý pomník Pia X. v levé lodi sv. Petra. Ve výši stojí bílá postava velekněžská. Dobrá, otcovská tvář nikoho neodráží, nikoho neodpuzuje, a jeho ruce tak mile, tak pozývavě rozpjaté: Pojďte, pojďte mé děti: Vím o vašich bolestech, těžkostech. Pojďte se mnou ke Kristu. Trpíte nedostatkem Boha. Proto: Omnia instaurare in Christo: Vše v Kristu vystavěti! V Kristu vybudovati život vnitřní, veřejný, rodinu, vědu…
Pius X. vítěz nad modernismem, modernismem theologickým, filosofickým a praktickým. Zdrtil po děsných bojích, v němž podlehlo tolik kněží v Německu a ve Francii, tuto stohlavou saň, která chtěla především přizpůsobili Krista "dnešní době", ohavná zvráceností Pius X. volá: Doba, lidé, srdce musejí se přetvořiti podle Krista. Kristus dnes jako včera, on zítra, on i na věky, vždy týž! Jím počíná vehementní vzedmutí svaté vědy.
Pius X., který chtěl oběť nejsv. a modlitbu církve odíti ryzostí a čistotou, která jim patří! Reformátor liturgie. Žel, že ho bylo málo poslechnuto, že Pius XI. musí konstatovati, že po všech konstitucích a dekretech nebylo skoro nic - provedeno. A přece, kde provedli dekrety Pia X. o posv. hudbě, o posv. zpěvu, jak vrátili sebranost, zbožnost a vroucnost posv. obřadům…
Pius X., který odsunul spoustu balvanů nařízení a zákonů, v nichž vyznati se bylo velkým uměním, a jenž pořádá nový zákoník církevního práva, takže dnes každý může a má věděti velmi snadno, co jest jeho povinností neb právem.
Pius X., otec chudých, přítel pronásledovaných, jenž miloval pokorné, svaté, jenž opravdu učinil všechno, co učinit mohl.
Klečím před tebou, svatý Otče Pie X., a prosím tě za své, za ty, kteří vyrostli z tvé lásky, z tvé péče, kterým jsi otevřel cestu k Ježíši. Vypros jim, ať dorostou všichni v Ježíši!
Drazí, jste povinni díkem velkému a svatému papeži Piu X. Spojte se v modlitbách, aby Bůh ráčil oslaviti svého věrného sluhu poctou blahoslavenou na našich oltářích. Modlete se vroucně za šťastný výsledek procesu o jeho blahopřání.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama