Vox populi

5. června 2006 v 11:55 | jjs
Nebojím se o zdravý rozum katolických věřících.
V době národního obrození se buditelé obraceli na prostý lid jako na posledního nositele čistého češství. Prostý lid (ne lůza) se nezměnil. Proto všichni ti, kdo se snaží v dnešní době uchovat si neposkvrněnou katolickou víru a jsou za to napadáni bezvěrci, odpadlíky, rozkolníky a heretiky ze všech stran, si nemusí zoufat: prostí katoličtí věřící mají zdravé jádro - vox populi, vox Dei.

Ač jsem nedůvěřivý k průzkumům podobného typu (nutí mne myslet na střepinový soud ve Starém Řecku či esemeskové hlasování dnešních reality show), výsledky ankety na Portálu sv. Isidora mě potěšily. Na otázku "Přijímali byste svátosti od žen, kdyby byla ve vaší církvi zavedena jejich ordinace/svěcení?" odpovědělo "Samozřejmě ano" pouhých? 17.79% procent respondentů, zatímco odpověď "Rozhodně ne" byla zaznamenána u 66.87% dotazovaných. Vzhledem k tomu, že Portál sv. Isidora nenavštěvují jen katolíci, o tom svědčí možnost odpovědi "Ano, už přijímám", se domnívám, že výsledek není tak špatný.
Dva komentáře k této anketě mne rovněž potěšily:
1. "V tom případě bych se již zřejmě nenacházel v Římskokatolické církvi... Pokud by nedej Bože v budoucnu byla ordinace žen nižšího i vyššího stupně schválena, asi bych se přidal ke skupině věřících spojených s Bratrským kněžstvem sv. Pia X."
2. "Ja bych klidne i radikalni byl, ale: 1) taky neverim ze katolicka cirkev takovou blbost udela 2) kdyby nahodou ano, tak si jsem jisty, ze bude v cirkvi velka skupina, ktera toto stejne nikdy neuzna a bude svetit kneze jen muze 3) misto bratrstva sv. Pia X. doporucuji vrele Bratrstvo sv. Petra (www.fssp.org) ktere je v jednote s Rimem ..."
Za tímto "rozhodně ne" nevidím husitskou rebelii, ale naopak úctu ke katolické tradici a důvěru ve Svatou Církev, která "takovou blbost neudělá", jak ostatně jasně deklarovala. Divím se tedy, proč taková anketa vznikla. Jestli proto, aby bylo upozorněno na rozpor mezi učením církve a názorem prostých věřících, pak se minula účinkem.
Zdroj:
Portál svatého Isidora : Patrona Internetu a internautů[online]. c2003, [cit. 2005-08-19]. Dostupné z: href=http://www.isidorus.net/cz/modules.php?name=Surveys&op=results&pollID=14&mode=&order=&thold= .
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama