Zvlášťě křesťané jsou proti registrovanému partnerství

5. června 2006 v 15:27 | jjs |  Články
Titulek sloupku, který vyšel v Lidových novinách v pátek 3.2. 2006 I křesťané jsou pro registrované partnerství mne poněkud zneklidnil. Hlavou mi proletělo několik myšlenek : zase někdo svévolně vykládá učení Církve, zase se někdo chce zalíbit světu, zase se budu muset za někoho stydět. Když jsem se však dozvěděl, kdo je autorem tohoto článku, uklidnil jsem se. Názory evangelického faráře snad nikdo nebude považovat za učení Církve, jen si pár lidí řekne : vidíte i mezi křesťany je pár rozumných lidí a kdyby nebylo těch katolíků, šlo by s nimi vcelku dobře vycházet. Ano, existují křesťané, se kterými svět dobře vychází, my katolíci věřící tomu, co Církev vždy a všude učila, to nejsme. Díky Bohu.

Autor sloupku začíná hrou na sentimentální strunu. Dva rodiče - uplakaná matka a zaražený otec se přišli zeptat evangelického faráře, jestli má Bůh rád jejich dceru, i když je homosexuálně orientovaná. On neví, ale pak vykoktá : Jistě, proč ne.
Jestli se autor článku, se kterým tento farář splývá, domnívá, že se zachoval v souladu se svým svědomím humánně, i když křesťanské učení je jiné, pak je poněkud zmaten. Je jisté z Božího zjevení, že Bůh člověka miluje. Proč být nejistý v odpovědi na otázku, jestli tomu tak je?
Neboť Bůh tak miloval svět, že dal svého jediného Syna, aby žádný, kdo v něho věří, nezahynul, ale měl život věčný. (Jan 3, 16)
Proč by měli znamenat výjimku lidé homosexuálně orientovaní ? Že by homosexualita byla znamením zavržení ? Stejně jako chudoba, alkoholismus či rakovina ? Asi ano, pan farář je přece evangelík (a čeští evangelíci jsou, jak známo, reformovaní neboli helvíti neboli kalvinisté, kteří věří zvláštnímu učení o predestinaci). V tom případě jste se, pane faráři, zachoval velmi statečně. Skoro to od Vás byla vzpoura proti Bohu ve jménu humanismu. Naproti tomu my katolíci si nemyslíme, že by existoval jediný důvod, proč by Bůh neměl mít rád homosexuálně orientovaného člověka. Že však odmítá sex mezi lidmi stejného pohlaví, to je snad poměrně pochopitelné : dal člověku přirozený zákon, který je člověk povinen dodržovat, ten, kdo jej nedodržuje, hřeší, ať je orientovaný homosexuálně, heterosexuálně nebo asexuálně.
Z katolického hlediska tedy není převratné rozhodnutí Vašeho synodu, abychom s porozuměním přijímali spoluobčany s homosexuální orientací jako své bližní. Těžko však dokážeme pochopit, proč se láska k bližnímu jakékoliv orientace, má projevovat tolerancí k hříchu a hřích se má stát společenským pravidlem, tedy proč vyjadřujete podporu institutu registrovaného partnerství.
A co na to Bible? My katolíci, jak evangelíci tvrdí, Bibli moc nehovíme, přesto já jako katolík jsem dokázal najít o problematice homosexuality v Bibli více než evangelický farář. Příběh ze Sodomy je známý, opravdu odmítá násilí, kterým však není jen pohlavní styk s člověkem, který s ním nesouhlasí, ale jakýkoliv pohlavní styk, který se staví proti lidské přirozenosti (podrobnosti snad uvádět nemusím). O následujících textech si myslím, že více vystihují postoj Bible k homosexualitě než sodomský příběh:
Nebudeš obcovat s mužem jako s ženou. Je to ohavnost. (Leviticus 18, 22)
Proto je Bůh vydal v moc hanebných vášní. Jejich ženy zaměnily přirozený styk za nepřirozený a stejně i muži zanechali přirozeného styku s ženami a vzplanuli žádostí jeden k druhému, muži s muži provádějí hanebnosti a tak sami na sobě dostávají zaslouženou odplatu za svou scestnost. (Římanům, 1 -26-27)
A registrované partnerství? Pokud si pane faráři myslíte, že vzkříšený Kristus nechce, abysme byli sami, pak s Vámi souhlasím. Protože on je vždy s námi. To ale neznamená, že chce, aby každý člověk žil v manželství. Pokud to jako ženatý duchovní Ženatý nechápete, zkuste se zeptat katolického kněze. Opravdu já jako katolík musím Vás evangelíka upozorňovat na pasáže z Bible ?
Jsou totiž lidé k manželství neschopní už od narození a jsou k manželství neschopní, které takovými udělali lidé, a jsou konečně takoví kteří se manželství sami zřekli pro nebeské království. Kdo může pochopit, ať pochopí! (Mt 19, 12)
--------------
Takže: článek pana faráře Ženatého se vyznačuje nesprávným chápáním pojmů (homosexuální orientace - homosexuální pohlavní styk) a, což je nejhorší, zatajováním biblického svědectví. Vše mi připadá jako laciná snaha zalíbit se světu, před kterou ustupuje víra i zdravý rozum.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama